Zúčastnili jsme se celoevropské soutěže zručnosti jízdy řidičů

Počátkem května jsme vás informovali o výsledcích soutěže ekonomické jízdy řidičů, která proběhla pod záštitou Iveco Czech Republic. Právě její vítěz, p. Libor Rzidký nyní reprezentoval naši dopravní skupinu v celoevropském kole této soutěže.

Jak soutěž probíhala a jak dopadla jsme se p. Rzidkého zeptali v krátkém rozhovoru.

Libore, minulý týden jste nás reprezentoval v evropském kole soutěže IVECO Bus Driver Contest. Jaké jsou Vaše dojmy?

Soutěž byla opravdu těžká a dle mého názoru více zaměřená spíše na zručnost než na ekonomiku a ergonomii jízdy. Jednotlivé úkoly navíc ztěžovalo špatné počasí. Místy pršelo a stále foukal silný vítr.

Jak soutěž probíhala?

Rozdělili nás do skupin a začínali jsme jízdou na polygonu – jízda na vodě, jízda na ledě, škola smyku. Nic, co by nás, řidiče z podbeskydí, mohlo zaskočit. Zde se mi opravdu dařilo a v naší česko-slovenské skupině jsem byl průběžně první. Poté však následovalo deset různě těžkých úkolů, který jsme měli s autobusem splnit.

Jako například?

Najet si do zatáčky, kterou lemovaly zelené a červené kužely stojící těsně vedle sebe. Úkol byl jasný. Pravým bokem autobusu shodit zelené kužely, červené musí zůstat stát.

14479576_10205678012308160_8671315059108203559_n

Při pohledu na fotografii to zadání zní až absurdně. Připravoval jste se nějak?

Předem jsem si vygooglil zatáčky na polygonu, abych viděl, co mohu očekávat. Na jednotlivé úkoly zručnosti se však připravit nešlo.

Nakonec jste se umístil na 16. místě. Co se Vám zdálo nejtěžší?

Ano skončil jsem šestnáctý, avšak průběžně jsem měl skóre velice slušné – před posledním úkolem 1000 bodů. Poslední úkol jsem však, přiznám se, trošku podcenil. Spočíval v tom, že pod přední nápravu autobusu bylo zavěšeno kyvadélko a úkolem bylo najet s kyvadélkem co nejpřesněji na značku. Každý centimetr kyvadélka od značky byl pak penalizován strhnutými body. Mé konečné skóre tak bylo 740 bodů.

Jak na tom byli ostatní?

ČTĚTE TAKÉ  Letos jsme pořídili 65 nových autobusů, 14 z nich nadělujeme našim cestujícím na Vánoce.

Na první místě nakonec skončil Chorvat s 910 body, druhé místo obsadil řidič ze Slovinska a jako třetí se umístil slovenský řidič.

Je něco, co si ze soutěže odnášíte?

Já tuto soutěž vnímám jako obrovskou zkušenost. Zkusil jsem si řešení různě těžkých situací, které mohou při jízdě potkat každého řidiče a viděl jsem, jakým stylem jezdí řidiči v ostatních evropských zemích. Také bych chtěl společnost IVECO vyzvednout za skvělou organizaci, poskytnuté zázemí a bezchybný servis.

Doporučil byste podobnou zkušenost ostatním?

Především řidičům nováčkům bych doporučil absolvovat školu smyku na polygonu, kde si mohou bezpečně projít nebezpečnými situacemi, které je v běžném provozu mohou potkat.

Libore, děkujeme Vám za rozhovor a reprezentaci naší skupiny.

Sdílejte tento článekDěkujeme, že jste byl/a 231. čtenářem tohoto článku.

Komentáře k článku

shares