V srpnu jsme v Havířově testovali nový Heuliez BUS GX 137

Specifický typ městského autobusu Heuliez Bus GX 137 jsme v období 18. 8. – 2. 9. testovali v provozu sítě městské hromadné dopravy v Havířově a Orlové.

Heuliez je specifický svými rozměry a některými technickými řešeními – proti běžně používaným autobusům je kratší o 2,5 metrů a zejména pak užší o 0,2 m. Přes tyto rozměry se jedná o celonízkopodlažní vozidlo, což není příliš obvyklé. Tyto parametry jej předurčují do oblastí, které nemohou být obslouženy s běžným autobusem.

Pro výše uvedené parametry jsme autobus cíleně nasadili na lince MHD Havířov č. 411, která spojuje město s Horními Bludovicemi, Dolními Datyněmi a Šenovem. Trasa linky je záludná zejména svými nájezdovými úhly křižovatky v blízkosti zastávky restaurace u Mokrošů. Linku 411 nelze obsluhovat pouze minibusem z důvodu vysokých frekvencí zejména školáků a zároveň ji nelze obsluhovat klasickým nízkopodlažním autobusem, který neprojede zmíněnou křižovatkou.

Krom Havířova jsme také autobus testovali na průjezdnost jednotlivých tras MHD v Orlové, které v současné době zajišťujeme prostřednictvím minibusů. Heuliez prokázal výbornou manévrovatelnost ve všech testovaných lokalitách.

Konkrétní testovaný model Heuliez Bus GX 137 je vybaven motorem Iveco Tector 7 s unikátní technologií HI-SCR, splňující emisní normu Euro 6, s výkonem 184 kW a automatickou převodovkou VOITH 854.6. Délka vozu je 9 520 mm, šířka 2 330 mm a výška 3 035. Vůz je vybaven klimatizací.

Midibus je výrobkem francouzské společnosti Heuliez Bus, která stejně jako společnost Iveco Bus je součástí nadnárodní společnosti CNH Industrial. Autobusy jsou nabízeny v různých délkách a to: 9.5 metrů (GX 137), 10.7 metrů (GX 137 L), 12 metrů (GX 337) a také v kloubové 18 metrové variantě (GX 437). Všechny varianty jsou stavěny na podvozku Iveco Bus. Autobusy jsou vybaveny dieselovým nebo plynovými motory Cursor 8 a 9 nebo Tector 7, které jsou vyrobeny ve skupině CNH Industriál a jsou používany také v autobusech Iveco Bus.

ČTĚTE TAKÉ  Při cestě frýdecko-místeckou MHD vám již jízdenka nevyjede

Sdílejte tento článekDěkujeme, že jste byl/a 692. čtenářem tohoto článku.

Komentáře k článku

5 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

shares