Proběhl Den Země, letos na téma nižších emisí skleníkových plynů při spalování CNG

Stejně jako v letech minulých jsme se i letos ku příležitosti Dne Země věnovali tématům využívání hromadné dopravy a ekologie. Letošní akcí jsme chtěli poukázat na srovnání množství skleníkových plynů, které do atmosféry vylučují osobní automobily a plynové autobusy. 

Během spalování fosilních paliv jako je nafta, benzín či zemní plyn v motorech vozidel, dochází k produkci emisních látek – především skleníkových plynů, které jsou vypouštěny do atmosféry. Abychom veřejnosti názorně demonstrovali objem vylučovaných skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého u jednotlivých vozidel, rozhodli jsme se použít černé balónky, napuštěné héliem. Trsy černých balónků díky větru evokovaly oblaka emisí.

Naše instalace tak jasně znázorňovala kolik oxidu uhličitého emitovaného do atmosféry připadá na osobu a kilometr v automobilu, a kolik těchto emisí připadá na cestujícího v autobuse.

Instalaci jsme spojili s tipovací soutěží, kdy kolemjdoucí mohli tipovat, kolik gramů oxidu uhličitého náš plynový autobus Iveco Urbanway při spalování CNG produkuje. Nápovědou pro tipování byly právě počty balónků, vznášející se nad jednotlivými vozidly.

Dětem jsme rozdávali radost v podobě zelených balónků. Zvídavější děti si mohly prohlédnout interiér našeho městského autobusu, nebo se vyfotit za volantem či před celou instalací.

I přes nepřízeň počasí se během sobotního dopoledne u nás zastavily desítky lidí. Oblaka černých balónků rovněž poutala pozornost projíždějících řidičů. Všem zúčastněným děkujeme a těšíme se na příští rok, kdy opět rádi naší akcí upozorníme na nutnost ochrany našeho životního prostředí, přírody a naší planety.

Za spolupráci na letošní akci Den Země děkujeme našemu obchodnímu partnerovi, společnosti Messer Technogas s.r.o. za poskytnutí dostatku hélia. Rovněž děkujeme obchodnímu centru Rotunda za zapůjčení části parkovací plochy pro uspořádání akce.

Sdílejte tento článekDěkujeme, že jste byl/a 259. čtenářem tohoto článku.

Komentáře k článku

ČTĚTE TAKÉ  Reportáž Denik.cz: S elektřinou to jede líp, aneb tichá jízda Hranicemi
shares