Karvinští, nevíte kam o víkendu? Objevte malebnou Morávku v srdci Beskyd! S naší linkou bez starostí.

Krajina osobité krásy, která láká k rekreaci po celý rok – to je obec Morávka, vklíněná do srdce Beskyd mezi masívy Travného a Slavíče, která je se svou rozlohou 8735,28 hektaru obcí s největším katastrem v Beskydech. Morávka a její okolí je pro své vzácné přírodní úkazy a nedotčenou přírodu zařazena do pásma Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Zaujme především milovníky klidu, zdravého prostředí, pěší turistiky, ale i zimních sportů. A díky rekreační autobusové lince z Karviné je i vám na dosah ruky!

Víkendová rekreační linka Karviná – Morávka č. 870515, provozovaná dopravcem ČSAD Karviná a.s., vyjíždí každou sobotu a neděli v 7:27 z autobusového nádraží v Karviné, a za necelou hodinu a půl vás bez starostí přemístí do samotného srdce Beskyd. Na Morávku dorazíte po 9. hodině. Zpět do Karviné linka z Morávky vyráží po 19. hodině (přesný jízdní řád zde). Níže vám přinášíme pár tipů, jak je možno čas strávený na Morávce využít.

Pěší turistika

Pěší turisté uvítají výstup na vrcholy:

Ropička (918m), na jehož vrcholu se nachází bývalá Bezručova chata z r. 1924

Ropička (918 m n.m.) je vrchol mezi Ropicí a Prašivou v Moravskoslezských Beskydech. Pod Ropičkou pramení potok Ráztoka, který protéká obcí Komorní Lhotka.

170 m pod vrcholem byla postavena v roce 1924, Klubem československých turistů, turistická chata Ropička, která nebyla veřejnosti v posledních letech (2004-08) přístupná. Tato chata nahradila původní chatu z let 1911-13, která vyhořela 4. dubna 1918.

SLUŽBY

Razítko a prodej turistické známky v chatě, nebo v chatě na Kotáři, č. 93.

Velký a Malý Travný

Velký Travný (1203 m n. m.) – zalesněný vrch nad údolím Mohelnice. Rozsocha Malý Travný (1099 m). Západní svah je pravým břehem řeky Mohelnice. Západní svah od vrcholu až po úpatí k toku říčky Mohelnice tvoří Přírodní rezervaci Travný a v podhřebenové části masivu v jižní části mísovitého závěru pramenišť Travného potoka se rozkládá Přírodní rezervace Travný potok.

ZAJÍMAVOST

Po zelené z Morávky je pod Malým Travným partyzánský pomník a nedaleko od něj zbytky bunkru.

Naučné stezky

Naučná stezka 'Wolfram'
Naučná stezka „Wolfram“ začíná na parkovišti Morávka – Lipové. Mírně se vrací před most přes řeku Morávku a kolem Ski areálu Sviňorky vede úbočím Travného po levém Morávky. Na Úspolce řeku překračuje a údolím potoka Skalka nejprve po červené, potom po zelené a nakonec po žluté TZ vystoupá až na Lančov. Po hřebenové červené TZ ne NS ukončena na turistické chatě Slavíč.

ČTĚTE TAKÉ  Představujeme budoucnost dopravy - první elektrobus pro Karvinou

HISTORIE

V období druhé světové války operovala v Beskydech v oblasti obce Morávka jednotka československých parašutistů vycvičených ve Velké Británii s cílem provádět v oblasti organizování partyzánské činnosti, zpravodajskou a sabotážní činnost.
V noci z 13. na 14. září 1944 seskočila v okolí Slavíče šestičlenná skupina s krycím názvem Wolfram. Původní cíl na Lysé hoře se pilotům ve tmě nepodařilo najít, seskok byl proveden až nad Morávkou v oblasti osady Nytrová – Kotly. Při seskoku došlo ke ztrátě radiostanice, jeden voják byl dopaden německým komandem (radista Karel Svoboda).
Pěti členům Wolframu podařilo opustit okolí Morávky a Lysé hory, dostali se do oblasti středních Beskyd kde počátkem října 1944 navázali kontakt s 1. čs. partyzánskou brigádou Jana Žižky z Trocnova a domácí ilegální organizací Rady tří (R-3). Před společnou schůzkou těchto tří organizací, která se měla uskutečnit 17. října 1944 na Smrku byl zákeřně zavražděn vyslanec Wolframu Josef Bierský.
Poté skupina operovala v okolí obce Staré Hamry na jižním svahu hory Smrk a společně se zpravodajskou skupinou I. ukrajinského frontu začala budovat zimní tábor. Při německém zátahu 3.11.1944 se dostali do obklíčení, všem se podařilo probojovat z ohroženého prostoru, na místě však zůstala většina vybavení, munice a zbraní. Před velkou německou protipartyzánskou akcí Tetřev se ukrývali v Kunčicích pod Ondřejníkem a velkým štěstím se jim podařilo akci přestát. Po zmírnění německých opatření a skupina se přemístila do Líšně u Brna, kde přečkala zimu. Koncem února 1945 se přesunuli do blízkosti Hostěnic, kde vytvořili vlastní partyzánskou síť. 26. dubna 1945 přešli frontovou linii u Jiříkovic k sovětské armádě.
Po roce 1948 byli všichni různou měrou perzekuováni komunistickým režimem. Rehabilitace se dočkali až po roce 1989.

Členové skupiny WOLFRAM
kpt. Josef Otisk (30. 1. 1911 – 10. 1. 1986) – velitel skupiny.
rtn. Josef Bierský (19. 3. 1920 – 19. 10. 1944) – zákeřně zastřelen partyzánem Stanislavem Kotačkou.
rtn. Karel Svoboda (18. 10. 1912 – 3. 4. 1982) – radista, zajat Němci a tvrdě vyslýchán na gestapu.
rtn. Vladimír Řezníček (18. 6. 1919 – 10. 1. 2001) – rodák z Kunčic pod Ondřejníkem.
rtn. Josef Černota (1. 8. 1916 – 22. 10. 2001) – zástupce velitele.
čet. Robert Matula (nar. 16. 1. 1918) – žije v Kanadě.

ČTĚTE TAKÉ  ČSAD Karviná pořídila 6 nových autobusů typu IVECO Urbanway CNG

Délka trasy: 14 km
Zaměření: Tématicky zaměřena na řeku Morávku, popisuje některé aktivity s ní spojené.
Počet zastavení: 5
Vhodná pro: pěší, cyklisty, děti

ZASTAVENÍ

  • 1.Partyzánský památník
  • 2.Úspolka
  • 3.Chata U Horáka.
  • 4.Kotle
  • 5.Chata Slavíč

DOSTUPNOST

  • Autobusem: zastávka Morávka Lipové, nástupní místo NS, dále po stezce jsou zastávky Morávka: Přehrada, Slavíč, Psorky, Úspolka, Kaluže a Bebek.
Prameny řeky Morávky

Naučná stezka „Prameny řeky Morávky“ začíná na parkovišti Morávka – Lipové. Pak pokračuje po silnici III/4774, která je rovněž značená jako cyklotrasa č. 6113 až na konečnou autobusu Morávka – Bebek. Dále vede po zelené turistické trase na Bílý Kříž. Před Bílým Křížem je odbočka vlevo po zpevněné lesní cestě k prameni Morávky.

Délka trasy: 14 km
Zaměření: Tématicky zaměřena na řeku Morávku, popisuje některé aktivity s ní spojené.
Počet zastavení: 9
Vhodná pro: pěší, cyklisty, děti

ZASTAVENÍ

  • 1. Základní informace o stezce.
  • 2. Historie výstavby přehrady a zatopeného území.
  • 3. Povodí řeky Morávky.
  • 4. Voda z Morávky – základ výroby piva RADEGAST.
  • 5. Historie školství na Morávce.
  • 6. Chráněná krajinná oblast Beskydy.
  • 7. Historie turistiky na Morávce.
  • 8. Z historie beskydských lesů.
  • 9. Pramen a řeka Morávka.

DOSTUPNOST

  • Autobusem: zastávka Morávka Lipové, nástupní místo NS, dále po stezce jsou zastávky Morávka: Přehrada, Slavíč, Psorky, Úspolka, Kaluže a Bebek.

Vodní dílo Morávka

V letech 1960 – 1966 byla na Morávce postavena údolní přehrada, sloužící jako zdroj pitné vody pro obyvatele okolních měst.

Sběr hub

Pokud milujete houby a jejich sběr, je pro vás konečná zastávka autobusové linky Morávka, Bebek je ideálním výchozím bodem, z něhož se můžete s košíkem vydat do mnohdy hlubokých přilehlých lesů.

Po stopách válečné historie

Pohnutou historii obce za 2. světové války připomíná sousoší Noční přechod v Lipovém, pomník u partyzánského bunkru na Malém Travném, památní deska na Slavíči, zvoničky ve Vlaském, Malém Lipovém a Velkém Lipovém.

Jízdní řád a ceník linky Karviná – Morávka

Sdílejte tento článek



Děkujeme, že jste byl/a 2 926. čtenářem tohoto článku.

Komentáře k článku

shares