3CSAD & „Zažít město jinak“ v Havířově a Frýdku-Místku

Letos poprvé jsme se v rámci Evropského týdne mobility zapojili také do organizace festivalu Zažít město ʞɐuᴉɾ, který svým programem každoročně poukazuje na veřejný prostor ve městech jako na místo, kde se spolu mohou lidé setkávat, poznávat se a diskutovat spolu.

A protože veřejná doprava je také v podstatě veřejným prostorem, propůjčili jsme naše havířovské a frýdecko-místecké autobusy k uspořádání části programu festivalu. Umělci tak svými vystoupeními ozvláštnili jízdu našim cestujícím.

Zažít Havířov ʞɐuᴉɾ aneb Havířovské dvorky

Městský festival Zažít město jinak se pod názvem Havířovské dvorky konal v Havířově již podruhé.

Hlavním tahákem letošního ročníku byla hudební vystoupení skupin Plyš a Happy Dog, která se odehrávala jak v sousedství kulturního domu Radost, tak přímo v kloubovém autobuse na MHD linkách č. 404 a 416, kde samotný kloub autobus umělcům posloužil jako provizorní pódium.

„…já jsem byl dojat.. já jsem nevěděl jestli mám řídit nebo brečet… a kolegové mi nevěřili, že taková akce vůbec bude.. a podle těch vykukujících cestujících, a těch co nastupovali, byla akce v oblibě.. a to nemluvě, že každý druhý po zaplacení jízdného otočil hlavu směr kloub a šel se na to podívat.. takže mi to zrychlilo odbavování…“ řidič autobusu

Havířovské autobusy nabídly kromě textů také na výstavu fotek Vlastimila Žwaka

Pro návštěvníky byl po celé sobotní odpoledne krom hudebních vystoupeních v autobusech připraven bohatý program v podobě hudebních produkcí, diskuzí, kroužků a workshopů.

Dospělí mohli diskutovat u dobré kávy, naučit se prastarý japonský způsob vázání květin Kokedama, nebo se zapojit do výroby ekologické zubní pasty, pracího prášku či domácího čističe.

Pro děti byla připravena naučná indiánská stezka, či kreativní kroužky jako malování, vyšívání a kreslení na sklo. Ty aktivnější oslovila naopak dětská jóga nebo minikurz přesazování květin a sukulentů.

Odrostlejší děti a mládež zaujaly ukázky parkouru v podání skupiny L.E.A.D Parkour. Zájemci si také za asistence profesionálů mohli vyzkoušet základní prvky parkouru.

Exkluzivní sestřih celého havířovského programu přinášíme v následujícím videu.

ČTĚTE TAKÉ  Havířovští si e-maily vyřídí cestou autobusem - Wi-Fi je dostupné ve všech vozidlech MHD Havířov

Zažít Frýdek-Místek ʞɐuᴉɾ

Hlavním organizátorem festivalu ve Frýdku-Místku bylo městské sdružení Kultura FM, které letos ve městě pořádalo tento festival vůbec poprvé. Díky naší dlouhodobé spolupráci jsme i ve Frýdku-Místku zapojili naše autobusy do oficiálního programu festivalu.

Frýdecko-místeckými autobusy se tak linuly zvuky písní skupin Tykráso a Plyš.

I ve Frýdku-Místku byl krom hudebních vystoupení připraven také program pro kolemjdoucí, který se odehrával na bývalém autobusovém stanovišti v Místku, nyní u zastávky Politických obětí.

Pro děti byly připraveny kreativní workshopy od malování, přes kreslení křídou, skládání obrazců až po naučné hry a optické hračky.

Všichni návštěvníci se také mohli na připravených nástěnkách vyjádřit k otázkám týkajících se života ve městě.

Příběh frýdeckého klavíru

Ve zkulturnění veřejného prostoru šlo městské sdružení Kultura FM ještě dále. V rámci programu festivalu nechalo děti pomalovat klavír, na který si kdokoliv mohl během dne zahrát přímo na ulici.

Po skončení festivalu byl onen klavír přesunut do místeckého křížového podchodu, kde je dodnes k dispozici kolemjdoucím, kteří si chtějí jen tak zahrát.

 

Sdílejte tento článekDěkujeme, že jste byl/a 354. čtenářem tohoto článku.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

shares