3CSAD představila v Hranicích první 100% elektro MHD v Evropě

Hranice se díky dopravní skupině 3CSAD stávají prvním městem v evropském regionu s plně elektrifikovanou městskou hromadnou dopravou. Systém dopravy ve městě bude od listopadu zajišťován šesticí zcela nových nízkopodlažních elektrobusů SOR EBN 9,5 m s bezemisním pohonem. Flotila vozidel byla slavnostně prezentována v rámci akce Den Elektromobility Hranice, který proběhl ve čtvrtek, 19. října 2017 na Masarykově náměstí.

Flotilu elektrobusů v Hranicích přivítala řada významných hostů

Slavnostního “předání” elektrobusů městu se účastnila řada významných hostů, kromě starosty města Jiřího Kudláčka a místostarosty Ivo Lesáka, například senátorka Jitka Seitlová a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Za dopravce generální ředitel skupiny 3CSAD Tomáš Vavřík a ředitel divize osobní dopravy 3CSAD Jakub Vyvial. Výrobce elektrobusů SOR Libchavy zastoupil generální ředitel  Jaroslav Trnka. ČSOB, která pro 3CSAD zajišťuje bezkontaktní placení jízdného, byla zastoupena Janem Klepišem. Autobusy slavnostně pokřtil hranický farář a děkan pan Jiří Doležel.

Prohlídky a zkušební jízdy nadchly stovky návštěvníků

Drtivá většina návštěvníků ocenila především tichý provoz, vzhled a zpracování elektrobusů, a rovněž kladně zohlednila ekologický přínos pro Hranice.

Elektrobusy však svým cestujícím nabídnou mnohem více – jsou vybaveny odbavovacím systémem, umožňujícím rychlé a pohodlné odbavení prostřednictvím bezkontaktní platební karty, což si mohli návštěvníci vyzkoušet přímo na místě, kdy jim po přiložení bezkontakní platební karty vyjela pamětní jízdenka. Ve vybavení vozidel nechybí rovněž vnitřní širokoúhlé LED informačními panely, zobrazující cestujícím informace o jízdě v reálném čase nebo možnost připojení k Wi-Fi přímo ve vozidle. Samozřejmostí je vybavení vozidel akustickými asistenčními systémy pro slabozraké a nevidomé.

Významným krokem dopředu je i napojení vozidel na centrální online dispečink, což umožňuje sledování autobusů v reálném čase a efektivnější vyhodnocování a řízení provozu.

Nechyběl pestrý doprovodný program

V rámci zahajovacího bloku programu mohli návštěvníci obdivovat dokonalé taneční sestavy hranických mažoretek.

Partneři akce – Asociace elektromobilového průmyslu a Asociace pro elektromobilitu České republiky prezentovaly návštěvníkům výhody a udržitelnost elektrifikovaných řešení v oblasti individuální dopravy. Nechyběly ukázky elektromobilů Nissan Leaf a Peugeot Ion.

Zajímavým kontrastem k ekologickým elektrobusům byla prezentace unikátního historického omnibusu Tatra T-43, který v dobách svého provozu nabídl kapacitu až 14 cestujícím při spotřebě 18-20 litrů paliva a 0,25 litru oleje na 100 kilometrů.

Milovníky kvalitní dechové a vokální hudby jistě potěšila vystoupení hranických skupin Hraničáci a Vokalamita, jejichž tóny provázely návštěvníky téměř po celou dobu programu.

Jak bude vypadat doprava v Hranicích v roce 2050?

Na tuto otázku se ptalo zadání výtvarné soutěže pro žáky hranických základních škol, jejichž vítězná díla byly v rámci Dne Elektromobility prezentována v autobusech. Soutěž zaznamenala velký zájem, zapojilo se do ní 246 výtvarných děl. 23 výherců soutěže si odneslo hodnotné ceny – tablety, které do soutěže věnovala skupina 3CSAD, mobilní telefony od ČSOB nebo powerbanky od SOR Libchavy.

Projekt evropského významu

Pro svá specifika byl projekt elektrifikace Hranic zařazen do evropského projektu ZeEUS (Zero Emission Urban Bus System).

ZeEUS (Zero Emission Urgan Bus Systems) je evropský projekt, který zastřešuje mezinárodní asociace veřejné dopravy – UITP (International Association of Public Transport)

Hlavní činností projektu ZeEUS je rozšiřování elektrifikovaných řešení na sítě městské hromadné dopravy, čímž sleduje cíl Evropské komise vytvořit konkurenceschopné a udržitelné dopravní systémy s využíváním alternativních paliv.

Projekt ZeEUS rovněž sleduje vývoj elektrifikovaných systémů po celém světě prostřednictvím observatoře ZeEUS. Zejména vývoj v evropském regionu podrobně monitoruje v ZeEUS eBus Reportu, jehož 2. vydání vychází 25. 10. 2017. Projekt Elektrifikace Hranic bude jeho součástí.

Další články a reportáže k události:

ČTĚTE TAKÉ  Správa vaší ODISky pohodlně z e-shopu

Sdílejte tento článekDěkujeme, že jste byl/a 3 288. čtenářem tohoto článku.

Komentáře k článku

shares